Satıcı Rehberi

Satıcı Rehberi

Satış Yapmaya Hazırlanın

Satış Yapmaya Hazırlanın

İstoç’ta bir mağaza açarak toptan satışlarınızı hemen arttırabilirsiniz. Satışa başlamak için neler yapmanız gerektiğini öğrenin.

İstoç Toptan Satış Tanıtım
İstoç Toptan Satış Tanıtım

Satıcı Hesabınızı Onaylatmakla Başlayın

Her Aşamada Rehberlik Ediyoruz

Satıcı başvurunuzdan itibaren İstoç ekibimiz size ilk yola çıkışınızda rehberlik etmek için yanınızda olacak. Ekibimiz sizinle ilk görüşme için online bir toplantı planlamak için temasa geçecek. Firmanızı tanımak ve bir iş planı hazırlamak için bazı sorular soracak. Satıcı olmaya uygunluğunuzu kontrol ettikten sonra ilk satıcı mağazanızı oluşturmak ve başarılı bir başlangıç için sizden bazı hazırlıklar yapmanızı isteyecek. Hazırlıklarınızı yaptıktan sonra ürün yöneticileri kontrolleri yaptıktan sonra mağazanızı satışa açılmasını sağlayacak. Ekibimiz her aşamada size yardımcı olacak ve başarılı bir başlangıç için yol haritası çıkaracak. Ayrıca tasarım ve veri girişleri için hizmet sağlayıcı iş ortaklarımızdan markanız varsa marka sayfanızı ve mağaza sayfanızı tasarlanması ve kaliteli ürün girişleri için destek alabilirsiniz.

Satış Mağazanızı Yapılandırın

Satış Mağazanızı Yapılandırın

Satıcı hesabınız onaylandıktan sonra ilk yapmanız gereken mağaza ayarlarını yapılandırmanızdır. Mağaza ayarlarında ticari bilgilerinizi ve fatura bilgilerinizi, süreci yönetecek kullanıcıları, satış ve iade koşullarınızı, sevk ve iade depolarınızı, sevk bölgelerinizi, satışlarınızın aktarılacağı banka bilgilerinizi, çalışma gün ve saatlerinizi, sevk yöntemlerinizi tanımlama ve seçeneklerinizi ayarlayın.

Ürün Kataloğunuzu Oluşturun

Artık ürünlerimizi satışa sunmak için veri girişlerini yapabilirsiniz. İstoç’ta satıcının sattığı ürünler ve ortak ürünler girişi yapılabilir. Ortak kullanılan ürünler için herhangi bir ürün bilgisi girişine gerek yoktur. Satmak istediğiniz ürünleri sistemden seçip, fiyat ve stok bilgisi girmeniz yeterlidir. Bunun için GTIN, UPC, ISBN veya EAN gibi bir ürün barkodu ile eşleştirme yapabilirsiniz. Sadece kendi sattığınız ürünleri girerken aşağıda belirtilen verileri dikkate almalısınız.

YOI Ürün Yönetim Sistemi

İstoç pazaryeri kataloğuna birer birer ürün ekleyebilir veya toplu araçları kullanarak büyük ürün grupları ekleyebilirsiniz. İstoç ürün yönetimi için YOI Ürün Yönetim Sistemi‘ni kullanır. YOI üzerinden tüm ürünleri yönetebileceğiniz gibi, grubumuzun tüm online satış sitelerinden gelen tüm siparişleri tek bir yerden yönetebilirsiniz.

Bir ürün listesinde bulunması gereken bilgiler şunlardır:

 • Ürün adı (şart)
 • Markası (şart değil)
 • Fiyatı (Liste fiyatı veya net fiyat)
 • Minimum satış miktarı (şart değil)
 • Ürün kısa açıklaması
 • Ürün detaylı açıklaması
 • Özel koşulları (varsa)
 • Ürün kodu (şart)
 • Barkodu  GTIN, UPC, ISBN, EAN kodu vs. (şart, yoksa muafiyet)
 • Sevkiyat bilgisi (ölçü, ağırlık, desi gibi)
 • Ürün resimleri 1000×1000 pixel ölçülerinde, en düşük 500×500 pixel (şart)
 • Ürün videoları (varsa)
 • Ürün varyasyonu (varsa)
 • Miktar iskontosu (şart değil)
Ürün Kataloğunu Oluştur

Ürün Detayı

Tescilli markalara ait ortak kullanılan ürünler dışında satışa sunduğunuz ürünler hakkında mümkün olan en detaylı bilgileri girin. Ürüne ait yüksek çözünürlük resim, detaylı ürün açıklaması, müşterilerin sık sorduğu sorular, teknik bilgiler vb. Müşterilerin satın almada en önemli tercihleri fiyat ve emin olmak için ürün  hakkında detaylı bilgidir. Ürüne ait bu bilgiler ürün detay sayfasında görüntülenir.

Ve İlk Satış

İyi hazırlık, iyi sonuçları getirir. İlk satışlarınızı yapmaya başladığınızda, sürece alışana kadar her adımında dikkatli olmanız gerekir. Satışlarınızın artarak devam etmesi için eksiksiz ve hızlı ürün teslimatı yapın.

Müşteri Değerlendirmeleri

Mağazanız ve ürünler için müşterilerimiz değerlendirme yapar. Müşteriler puanı yüksek bir satıcıdan alış veriş yapmayı daha çok tercih edeceklerdir. Mağazanızı takip etmeyi sağlayacağınız her müşteri daha fazla satış demektir.

Müşteri Memnuniyeti

Müşterilerin memnuniyeti daha çok satış demektir. Müşteriler genellikle farklı isteklerden ziyade, olması gereken doğru alış veriş ve satıcı hizmetidir.

En önemli etken faktörler;

 • Rekabetçi Fiyat
 • Eksiksiz Gönderim
 • Hızlı Sevkiyat
 • Ücretsiz Gönderim
 • Müşteri Geri Bildirimi
 • Ürün Bilgisi

Satışları Arttırın

İstoç Reklam Programlarına Katılın

İstoç’ta satışlarınızı arttırmak için reklam programlarına katılın. Daha fazla müşteriye ulaşmanızı ve daha çok satış yapmanızı sağlayacaktır. Bir reklam planlaması için İstoç ekibi ile temasa geçin. Ölçülebilir bir reklam/satış programı çıkartalım.

İstoç’ta reklam için birden fazla seçenek vardır. Eğer bir satıcı hesabınız var ise sponsor mağaza, sponsor marka, sponsor ürün seçeneklerini kullanabilirsiniz. Ayrıca tescilli markanız var ise İstoç’tan marka tanımlaması talep edebilirsiniz. Markaya özel sayfanın olması ve markanın sitenin bir çok alanında görünmesi ve aramalarda bulunması çok değerli bir reklam yoludur. Reklam afişleri (banner), müşterilerin sayfaları gezerken birçok yerinde görebileceği yerlere konulan reklam alanlarıdır. Bu alanlara satıcı olan veya olmayan tüm üyeler reklam verebilirler.